środa, 8 grudnia 2021

PIGUŁKA nr.40/21


PIGUŁKA

 Co słychać  w   Solidarności                    


Warszawa  

10.12.2021r.

nr 40/21             

 

W Polfie Warszawa  S.A.


 

W tygodniu

Po rozmowach Zarządu i przełożonych z pracownikami, dotyczącymi czasu ich zatrudnienia w zwijanej firmie ☹, na działach toczą się dysputy o warunkach odejścia, możliwościach uzyskania dodatkowych profitów itp. Jednym z tematów jest wypłata świadczenia urlopowego czyli tzw. „gruszy”. Pracownicy którzy będą odchodzić w czerwcu lub później, oczywiście nie będą mieli problemu z uzyskaniem świadczenia urlopowego. Przypomnę, że aby skorzystać z wypłaty „gruszy” trzeba udać się na urlop na minimum 14 dni kalendarzowych, co oznacza skorzystanie z przysługującego urlopu wypoczynkowego w wymiarze około 10 dni. Około 10 dni, ponieważ może to być np. ciut mniej, jak wypadają w czasie urlopu dodatkowe dni wolne.

Pracownicy którzy będą odchodzić z Polfy w przyszłym roku np. w marcu czy kwietniu, nie będą mieli wystarczającej liczby urlopu za 2022 r. aby skorzystać z „gruszy”, ponieważ urlop przysługuje proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. Jeśli komuś przysługuje 26 dni urlopu w roku, no to proporcjonalnie za miesiąc pracy przysługuje 2,16 dnia. Czyli jak ktoś pracuje do końca marca, to po zaokrągleniu w górę, przypada mu 7 dni urlopu. Ci pracownicy powinni zgłosić się moim zdaniem do swoich przełożonych i poprosić, jeśli mają jeszcze kilka dni urlopu z tego roku o przesunięcie ich na rok następny. Mam nadzieję, że przełożeni podejdą do problemu ze zrozumieniem. W gorszej sytuacji będą pracownicy odchodzący w marcu czy kwietniu, którzy już nie mają urlopu za ten rok. Mam nadzieję, że wspólnie z Zarządem znajdziemy jakieś rozwiązanie w tej sprawie. Pracownicy odchodzący z Polfy przed czerwcem, pytają również o premię specjalną wypłacaną w czerwcu. No tu chyba nie ma dobrych wiadomości póki co.

 

 

Konkurs

 

Zbliża się okres świąteczny a więc okres w którym otrzymujemy prezenty. Członkowie NSZZ Solidarność z Polfy Warszawa, którzy wezmą udział w konkursie mają szansę otrzymania fajnych upominków.

Pierwsze trzy osoby, które najszybciej odpowiedzą na pytanie konkursowe SMS-em (na tel. 510992113) otrzymają  upominek w postaci super jakości Powerbank Green Cell 20000mAh.(wartość około 120,00 zł)

Trzy następne osoby otrzymają pamiątkowy kubek

W konkursie mogą brać udział członkowie NSZZ Solidarności, którzy w poprzednich edycjach konkursu nie otrzymali nagród.

 

Pytanie konkursowe brzmi:

Proszę wymienić imiona i nazwiska wszystkich dotychczasowych Przewodniczących Komisji Krajowej NSZZ Solidarność ?

 

Tydzień temu nagrody wygrali:

Powerbank: Tomaszewska  Agnieszka; Borowski Leszek; Łękowska Kochaniak Aneta

Komplet długopisów: Ruchniak Jarosław; Kamińska Ewelina; Gołaszewska Katarzyna

 

Za tydzień ostatnie pytanie konkursowe i nagrody 😊 😊 😊.

 

U właściciela ; W farmacji


 

 

ABM: Krajowi producenci leków będą rozwijać technologię RNA    Medexpress

Krajowe firmy farmaceutyczne będą rozwijać innowacyjne rozwiązania terapeutyczne z wykorzystaniem technologii RNA. – Gwarantujemy nie tylko bezpieczeństwo lekowe Polski, ale podnosimy też poziom innowacyjności naszego kraju – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków. W ramach konkursu ogłoszonego przez Agencję Badań Medycznych na przeprowadzenie badań klinicznych z wykorzystaniem technologii RNA wpłynęło osiem wniosków. Finansowanie otrzymało pięć, w tym dwa zgłoszone przez firmy należące do Krajowych Producentów Leków. - Cieszymy się, że ABM dostrzega innowacyjność krajowego przemysłu farmaceutycznego. Takie partnerstwo publiczno-prywatne to przede wszystkim korzyść dla polskich pacjentów i naszej gospodarki – podkreśla Krzysztof Kopeć.

Rodzime firmy będą rozwijać technologie przyszłości

Technologia RNA jest nazywana technologią przyszłości. Polega na dostarczeniu do komórek pacjenta RNA kodującego terapeutyczne białko, czyli np. takie, które u chorego nie działa prawidłowo lub powstaje go zbyt mało. Może to też być białko charakterystyczne dla jakiegoś patogenu, którego zadaniem jest aktywacja układu immunologicznego przeciwko niemu. Technologia ta może być wykorzystywana do produkcji szczepionek i leków, w tym przeciwnowotworowych. W maju br. Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs na wsparcie komercyjnych badań klinicznych z wykorzystaniem technologii RNA. Wnioskodawcy mieli możliwość aplikowania o dofinansowanie składając projekty, które obejmują opracowanie i doprowadzenie do co najmniej I fazy badań klinicznych produktu leczniczego opartego o RNA ze szczególnym uwzględnieniem szczepionki i innowacyjnego leku przeciw wirusom RNA lub osiągnięcia możliwości produkcyjnych tych produktów leczniczych. Finansowanie ma otrzymać 5 firm, w tym dwie należące do Krajowych Producentów Leków.

Adamed i Polpharma wśród wybranych

Polski producent Adamed będzie rozwijał projekt innowacyjnej szczepionki opartej na technologii mRNA/VLP przeciw odzwierzęcym patogenom wirusowym mającym wpływ na zdrowie ludzi na całym świecie, a Polpharma opracuje uniwersalną platformę mRNA szybkiego reagowania zapewniającą krajowe bezpieczeństwo lekowe i epidemiologiczne. Grant przyznany Adamed Pharma na realizację prac badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystania technologii RNA, które obejmą wyselekcjonowanie kandydatów na szczepionkę, rozwój przedkliniczny, opracowanie technologii wytwarzania oraz badanie kliniczne I fazy to dla nas i naszych partnerów, z którymi będziemy je realizować - zarówno szansa rozwoju rodzimych, innowacyjnych produktów leczniczych przez nasze doskonałe zespoły R&D, ale także ważny krok na drodze partnerstwa publiczno-prywatnego, którego celem jest zapewnienie stabilnego, bezpiecznego i silnego zaplecza innowacyjnych produktów i leków RNA w kraju – podkreśla Karolina Czekaj, dyrektor ds. Finansów Korporacyjnych i Inwestycji Adamed Pharma S.A. Pozytywna rekomendacja ABM dla naszego projektu jest potwierdzeniem, że Polfa Warszawa będąca częścią grupy Polpharma należy do liderów innowacyjności w Polsce. Dzięki połączeniu naszych unikalnych kompetencji w zakresie całego łańcucha rozwoju leku, tj. od produkcji substancji czynnej do formy gotowej, partnerstwu z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN, który posiada niekwestionowaną wiedzę z zakresu technologii RNA oraz wsparciu finansowemu przyznanemu przez ABM możliwe będzie stworzenie unikalnej platformy do rozwoju leków opartych o RNA. A rozwój tak przełomowej technologii o szerokim zastosowaniu będzie podstawą do zwiększenia bezpieczeństwa lekowego i poszerzenia dostępu polskich pacjentów do innowacyjnych terapii. Dziękujemy za pozytywną ocenę naszego wniosku i jesteśmy przekonani, że uzyskane wsparcie pozwoli na dalszy rozwój kompetencji Polpharmy jako innowacyjnej firmy - mówi Krzysztof Kurowski, dyrektor ds. Projektów Strategicznych R&D Polpharma.

Krajowi producenci leków liderami innowacyjności

Według GUS, produkcja wyrobów farmaceutycznych jest jedną z najbardziej innowacyjnych branż w Polsce. Mimo że w kraju produkowane są leki generyczne, firmy wprowadzają innowacyjne rozwiązania udoskonalające te produkty. Dzięki temu terapie stają się bezpieczniejsze, efektywniejsze, bardziej przyjazne dla pacjenta i przystępniejsze cenowo. Głównym źródłem finansowania nakładów na działalność innowacyjną są środki własne. Dla krajowych producentów leków poważną barierę w rozwoju są ograniczone środki na inwestycje będące skutkiem spadku rentowności wynikającej z polityki cenowej resortu zdrowia. - W sytuacji ciągłej presji na obniżki cen krajowych leków i wzrostu kosztów ich wytwarzania decyzje inwestycyjne w obszarze badań i rozwoju (B+R) stają się coraz trudniejsze. Poziom cen leków i co za tym idzie przychody branży są bowiem silnie skorelowane z poziomem nakładów na B+R – wyjaśnia Krzysztof Kopeć.

 

W kraju i na świecie

 



 

 

Naruszenia praw pracowniczych. Największy problem? Zrzeszanie się i zakładanie związków zawodowych!

 

CBOS opublikował komunikat na temat naruszenia praw pracowniczych. W sondażu zrealizowanym w październiku pracownia pytała zarówno o naruszenia praw pracowniczych, jak i pracę w tzw. szarej strefie.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS, aż 40% pracowników twierdzi, że w ich miejscach pracy nie ma swobody zrzeszania się w związkach zawodowych lub ich zakładania. Odsetek ten wzrósł o 15 punktów względem poprzedniego sondażu sprzed dwóch lat i jest najwyższy z dotychczas rejestrowanych (od 2003 roku).

Wśród innych naruszeń praw pracowniczych odnotowano: przedłużany czas pracy bez wynagrodzenia (8% badanych),  zmuszanie do pracy w nieprzepisowych warunkach (7% badanych zgłosiło takie naruszenie), składka na ZUS odprowadzana od części wynagrodzenia lub wcale nieodprowadzana (6% badanych), nieregularne wypłacanie pensji (2%).

W komunikacie pracowni zaznaczono, że "do wszystkich rodzajów naruszeń praw pracowniczych, których dotyczyło pytanie – poza przymuszaniem do pracy w nieprzepisowych warunkach – rzadziej dochodzi w zakładach, w których są związki zawodowe. ……

 

Zdalna praca trafi do kodeksu!

W Kodeksie pracy ma pojawić się definicja pracy zdalnej, zgodnie z którą “pracą zdalną będzie praca polegająca na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość”. W planach jest również uregulowanie m.in. kwestii obowiązków pracodawcy wobec pracownika wykonującego pracę zdalną. Jak wskazano w założeniach do projektu nowelizacji, chodzi tu na przykład o kwestie zapewnienia pracownikowi materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, czy pokrycia kosztów związanych z pracą zdalną. Unormowane ma zostać prawo kontroli pracownika przez pracodawcę w miejscu wykonywania pracy zdalnej. Pojawią się także szczególne zasady w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisy o okazjonalnej pracy zdalnej. Kwestie związane z pracą zdalną uregulowano w jednej z tzw. ustaw covidowych. Przepisy te mają jednak charakter tymczasowy i mogą być stosowane w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu Covid-19 oraz przez okres trzech miesięcy po ich odwołaniu. Rząd planuje, że praca zdalna na stałe zagości w Kodeksie pracy, gdzie zastąpi przepisy o telepracy.

Wg Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Rada Ministrów ma zająć się projektem nowych przepisów jeszcze w tym roku.

 

Miara Mirosław                    Przewodniczący KM NSZZ