poniedziałek, 19 lutego 2018

Pigułka nr.7/18

PIGUŁKA
 Co słychać  w   Solidarności                    
Warszawa   16.02.2018r.
                  nr 07/18             


W Polfie Warszawa  S.A.

Negocjacje płacowe W dniu 14 lutego odbyło się czwarte, płacowe spotkanie negocjacyjne. Po dość trudnych rozmowach, udało się na koniec osiągnąć kompromisowe porozumienie. Strona pracodawcy ustaliła ze stroną związkową:
W 2018 roku  od 1 kwietnia fundusz wynagrodzeń pracowników wzrośnie o 6,5% funduszu wynagrodzeń zasadniczych z czego:
a)       Pracownicy zaszeregowani w kategoriach 8 – 13, którzy nie otrzymali podwyżki w okresie od 1 października 2017 – 31 marca 2018r, otrzymają 200,00zł (brutto) obowiązkowej podwyżki wynagrodzenia zasadniczego, pozostali pracownicy zaszeregowani w kategoriach 8 – 13, otrzymają 100,00zł brutto. Warunkiem otrzymania ww. podwyżki jest zatrudnienie u pracodawcy lub w spółkach należących do Grupy Polpharma przed 1 października 2017 oraz ocena roczna za 2017r. co najmniej „ME minus”.
b)      Pozostała część podwyżki płac zasadniczych rozdzielana będzie na poszczególne piony i dzielona przez przełożonych. Do tej części podwyżki są również uprawnieni i mogą ją otrzymać pracownicy wymienieni w punkcie a), jeśli przełożony tak zdecyduje.
Pracodawca od kwietnia 2018 r. będzie zasilał system kafeteryjny kwotą 30,00zł miesięcznie  na pracownika, do dyspozycji każdego pracownika.
WZD NSZZ Solidarność. W dniu 12 lutego 2018r. odbyło się Walne Zebranie Delegatów NSZZ Solidarność Polfa Warszawa S.A. Wcześnie podczas czterech zebrań okręgowych, wybrano 40 Delegatów na WZD. Na posiedzeniu w dniu 12 lutego, było obecnych 39 Delegatów a więc frekwencja wyśmienita. To WZD było posiedzeniem sprawozdawczo wyborczym, podczas którego Delegaci wybrali władze związku na kadencję 2018-2022.     W części oficjalnej, Prezes Zarządu Polfy Warszawa – Tomasz Moys, przedstawił Delegatom sytuację firmy oraz plany na przyszłość. Po części oficjalnej Delegaci dokonali wyboru Przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej, którym został – Mirosław Miara oraz wybrano skład Komisji Międzyzakładowej w skład której weszli: Andruszkiewicz Katarzyna; Augustyniak Alicja; Gałecki Paweł; Markowska Beata; Michalski Krzysztof; Milewski Sławomir; Wróbel Robert. W dalszej części głosowań wybrano skład Międzyzakładowej Komisji Rewizyjnej: Kołodziej Hanna; Paszko Bożena; Skoczylas Krystyna. Delegatem na Walne Zebranie Delegatów Regionu Mazowsze został Mirosław Miara, natomiast Delegatami na Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Farmaceutycznego NSZZ Solidarność zostali: Paweł Gałecki oraz Mirosław Miara. Przed nowymi władzami związku zapewne trudny okres wielu negocjacji, jak również sprawy związane z przenoszeniem produkcji oraz pracowników, do nowej siedziby w Duchnicach.
 










Kulig 2018
W dniach 15-18 lutego 2018r. członkowie NSZZ Solidarność byli na wycieczce w górach. Program wyjazdu bardzo ciekawy a warunki pogodowe (pełnia zimy w Zakopanem 😊 ) sprawiły, że wyjazd należy uznać zapewne za bardzo udany. W pierwszy dzień w drodze do Zakopanego, zwiedzaliśmy z przewodnikiem Kraków ( Wawel, Rynek, Kazimierz). Drugi dzień to już pobyt w termach „Gorący Potok” w Szaflarach a wieczorem kulig z pochodniami w Dolinie Chochołowskiej, oczywiście z ogniskiem, grzańcem, bigosem i pieczeniem kiełbasek. W trzeci dzień, sześciokilometrowy spacer Doliną Kościeliską do Schroniska na Ornaku, przy pięknym, błękitnym, słonecznym niebie a wieczorem uroczysta kolacja z muzyką i DJ. Czwarty dzień, droga powrotna, ale też z wielką atrakcją a mianowicie zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce.


Zapraszamy do NSZZ Solidarność.

Od stycznia dotychczasowi pracownicy z Agencji Pracy Tymczasowej i pracownicy na etatach ZF Polpharma, pracujący na Karolkowej, stali się pracownikami Polfy Warszawa. Zapraszam tych pracowników, do zapisywania się do NSZZ Solidarność. Wystarczy przyjść do biura i wypełnić deklarację, można ją otrzymać również mailowo. Oprócz wszystkich zalet przynależności do związków zawodowych tj. jak obrona pracownika, reprezentowanie jego interesów przed pracodawcą, przypomnę o kilku dodatkowych kwestiach: wypłacamy zasiłki statutowe (urodzenie dziecka -  500,00zł, śmierć członka rodziny), każdy członek związku dostaje dofinansowanie do imprez kulturalnych ograniczeń z porad prawnych kancelarii CDO24, dofinansowujemy również dla członków związku wycieczki – najbliższa w lutym – kulig w Zakopanem, opłacamy adwokata w przypadku zwolnienia pracownika z pracy, gdy zdecydujemy się „iść do sądu” i szereg innych przywilejów.
U właściciela ; W farmacji


PZPPF: zamienniki leków - tak samo skuteczne i bezpieczne   Rynekaptek.pl

Ministerstwo Zdrowia, Polska Akademia Nauk, Narodowy Instytut Leków wypracowały wspólne stanowisko w sprawie zamienników leków. Przewidziana w przepisach automatyczna zamiana leku na inny zawierający taką samą substancję leczącą nie wpływa na efekty leczenia - przypomniano.
Deklaracja „Stanowisko ekspertów w sprawie zamiennictwa leków” odnosi się do naukowo potwierdzonych i gruntownie przeanalizowanych danych świadczących o bezpieczeństwie stosowania i efektywności klinicznej procesu zamiennictwa leków. Firma wprowadzająca lek na rynek przez 20 lat ma wyłączność na jego produkcję. Po upływie tego czasu zaczynają go wytwarzać inni producenci i w wyniku konkurencji jego cena spada nawet o 80%. Sygnatariusze deklaracji jednogłośnie podkreślają, że leki pojawiające się po utracie wyłączności – zarówno chemiczne, jak i biologiczne – w celu uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu muszą pozytywnie przejść odpowiednie procesy oceniające i gwarantujące ich jakość, bezpieczeństwo i skuteczność. Wszystkie podlegają jednakowym przepisom. Producent udowadnia tym samym, że farmaceutyk posiada taki sam ilościowy i jakościowy skład substancji czynnych jak produkt leczniczy zarejestrowany jako pierwszy. Pacjent ma dzięki temu pewność, że stosuje tak samo efektywny i bezpieczny lek. Pod dokumentem podpis złożyli przedstawiciele: Ministerstwa Zdrowia, Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Funduszu Zdrowia, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Narodowego Instytutu Leków, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Stanowisko” jest zgodne z wiedzą naukową i regulacjami prawnymi obowiązującymi w Polsce oraz w krajach Unii Europejskiej. Analogiczne standardy postępowania występują w innych, wysoko rozwiniętych krajach zarówno UE jak i świata, m.in. w Australii czy USA, gdzie leki generyczne stanowią 89% rynku. Z kolei automatyczna substytucja leków biologicznych na biorównoważne jest rekomendowana w Niemczech i obowiązkowa w Danii - dodają przedstawiciele Polskiego Związków Producentów Przemysłu Farmaceutycznego.



W kraju i na świecie



 

Czy będą bramki na „przystanku” (palarnia) w Polfie ? 😊 😊 😊

 

Zmiany w kodeksie pracy: Robisz przerwę na papierosa? Musisz ją odpracować

 Proponowane zmiany w kodeksie pracy przewidują m.in., że pensja za nadgodziny nie trafiałaby od razu do kieszeni zatrudnionego. Zmiany czekają również palaczy, od których pracodawca będzie mógł domagać się odpracowania „przerwy na papierosa” — czytamy w czwartkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Jak podaje gazeta, jedna z najpoważniejszych zmian w projekcie nowego kodeksu pracy, które proponuje powołana przez rząd komisja kodyfikacyjna, dotyczy ponadwymiarowego czasu pracy. W okresie wzmożonego zapotrzebowania na produkty czy usługi firmy zatrudnieni pracowaliby dłużej, jednak pensja za nadgodziny nie byłaby wypłacana automatycznie. — Trafiałaby na konto powiernicze pracownika prowadzone przez przedsiębiorcę — wyjaśniła cytowana przez „DGP” wiceprzewodnicząca komisji prof. Monika Gładoch.
Papieros kontra firma
Zmiany czekają również osoby palące. Jak czytamy, jeśli zatrudniający zezwala na przerwy na papierosa, to będzie mógł się domagać, aby osoby z nich korzystające odpracowały ten czas, ale nie w ramach nadgodzin.

Sześć niedziel w roku

Projektowane zmiany przewidują też, że firma będzie mogła zlecać pracę w sześć niedziel w ciągu roku, pod warunkiem jednak, że zatrudniony wyraziłby na to zgodę. W małych przedsiębiorstwach liczących do 50 osób trzy niedziele mogłyby być pracujące bez zgody podwładnego.
Inne zmiany zakładają m.in. podwyższenie dodatku za pracę w nocy oraz zwolnienie mikrofirm z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy — czytamy w „DGP”.
Pełny projekt komisja ma przedstawić w połowie marca.
Papierosy to zmora pracodawców nie tylko w Polsce. Japońska firma marketingowa Piala Inc. chce zmotywować swoich pracowników do zdrowego trybu życia, oferując dodatkowe dni urlopu dla tych, którzy nie wychodzą zapalić w godzinach pracy.

Porozumienie płacowe w spółce Trakt

Pracownicy spółki Trakt z Gliwic dostali podwyżkę w wysokości od 4 do 7 proc. - to efekt porozumienia płacowego podpisanego przez zarząd firmy i związki zawodowe 31 stycznia.

Zgodnie z zapisami porozumienia wysokość podwyżki będzie uzależniona od stawek osobistego zaszeregowania poszczególnych pracowników. Jak informuje przewodniczący zakładowej Solidarności Mirosław Urzędnik, to pierwszy od 5 lat wzrost płac w spółce.  – Początkowo pracodawca zaproponował podwyżki tylko na poziomie tylko 1,5 proc. W tej sytuacji byliśmy zdecydowani rozpocząć spór zbiorowy.  Nastroje wśród pracowników były bardzo złe. W trakcie negocjacji udało nam się uzyskać lepsze warunki dla pracowników – mówi przewodniczący. Obok podwyżek w porozumieniu znalazł się również zapis, zgodnie z którym wysokość comiesięcznej premii nie może być niższa od kwoty stanowiącej 20 proc. średniej płacy zasadniczej w zakładzie. - Chodzi o to, by podwyżka nie była realizowana kosztem pomniejszenia tego dodatku – wyjaśnia Mirosław Urzędnik.     Przewodniczący przyznaje, że chociaż osiągnięty kompromis płacowy uspokoił nastroje społeczne w zakładzie, to wysokość i podział podwyżki pozostawia wiele do życzenia. – Najmniej dostaną pracownicy najmniej zarabiający, o których my zawsze najbardziej się upominamy. Pracodawca uznał jednak, że największe podwyżki należą się  fachowcom z najwyższymi kwalifikacjami, którzy coraz częściej odchodzą z firmy, głównie z powodów płacowych – mówi Urzędnik.        

Większe podwyżki dla najsłabiej uposażonych pracowników strona związkowa będzie negocjować z zarządem przy okazji kolejnych rozmów płacowych, zaplanowanych na czerwiec.

Gliwicka spółka „Trakt” zatrudnia około 600 pracowników. Świadczy usługi na rzecz kopalń m.in. w zakresie obsługi ciężkim sprzętem zwałów węgla oraz transportu materiałów, głównie sypkich. Zajmuje się również obsługą placów składowych.



Miara Mirosław                    Przewodniczący KM NSZZ Solidarność