czwartek, 28 czerwca 2018

PIGUŁKA nr.23/18

PIGUŁKA       Co słychać  w   Solidarności
Warszawa   29.06.2018r. nr 23/18


W Polfie Warszawa  S.A.
W tygodniu
Rozpoczęły się wakacje a więc rozpoczyna się również sezon urlopowy dla naszych pracowników. Pracownicy produkcyjni mają niestety najgorzej, bo nie do końca mogą sobie dowolnie wybrać termin urlopu, no i jeszcze muszą w tym roku trochę poczekać na przerwę techniczną (tzw. postój), zanim będą mogli pójść na urlop i w końcu odpocząć. Taki rygor urlopowy  oczywiście nie dotyczy tylko pracowników produkcyjnych, ponieważ chociażby służby techniczne, też mają uzalezniony termin urlopów, od potrzeb firmy. W wielu działach jest troche lepiej i często pracownicy mogą sami decydować o terminie urlopu, co jest ooczywiście rowiązaniem najbardziej korzystnym. Tak czy inaczej, rozpoczynamy sezon urlopowy i w związku z powyższym życzę wszystkim pracownikom przede wszystkim wspaniałych urlopów, spędzonych w pięknych miejscach naszego kraju, czy zagranicą. Odpoczywajcie, zapomnijcie o pracy, najlepiej wyłączcie telefony i laptopy (ja jeszcze tego nie potrafię ale kiedys tak zrobię). Uważajcie na siebie, podczas odpoczynku, jak również na drogach. Po odpoczynku wracajcie wszyscy szczęśliwie do domu, byśmy mogli w komplecie po wakacjach, znów sobie ponarzekać, że trzeba chodzić „do roboty” .
ŻYCZĘ WSZYSTKIM PRACOWNIKOM POLFY WARSZAWA WSPANIAŁYCH URLOPÓW


Karty LOTOS
Proponujemy członkom NSZZ SOLIDARNOŚĆ z Polfy Warszawa, możliwość pozyskania kart umożliwiających tankowanie z rabatem na wszystkich stacjach LOTOS i LOTOS Optima.
 Zapraszamy członków związku do skorzystania z oferty, należy wypełnić wniosek i złożyć w biurze związku u Pani Sandry Domagalskiej tel. 22 691 35 75; kom: 785 192 803; mail: spch.solidarnosc@gmail.com

Ochrona prawna dla członków NSZZ Solidarność
Wszyscy członkowie  otrzymali ( lub mogą otrzymać) karty ochrony prawnej CDO24, teraz zachęcamy do korzystania z usług prawnych w praktycznie każdej dziedzinie prawnej. Zwracam się również z prośbą o informowaniu mnie w przypadku jakichkolwiek problemów związanych z korzystaniem z usługi. Proszę również o uwagi i spostrzeżenia związane z tą usługą. W przypadku zgubienia karty lub kradzieży, proszę zgłosić do nas, wyrobimy duplikat karty. Zachęcam do korzystania z tej usługi przy każdej sposobności, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości jak postąpić, jak się zachować wobec sytuacji, które nas spotykają w sklepie, przy zatrzymaniu przez policję itd.
 „Mini ambulatorium” w „Solidarności”
Od sześciu lat, nie mamy już w Polfie przychodni lekarskiej, gdzie można było skorzystać z porad lekarskich, usług stomatologicznych,  jak również z ambulatorium, gdzie można było zrobić zastrzyk czy chociażby zmierzyć ciśnienie tętnicze. Mamy oczywiście wykupiony pakiet usług w Luxmedzie, ale to nie jest tu na miejscu. Czasem pracownik potrzebuje natychmiast sprawdzić np. swoje ciśnienie, bo słabiej się poczuł. Wyszliśmy naprzeciw takiej potrzebie już jakiś czas temu i zakupiliśmy ciśnieniomierz, potem za chwilę okazało się, że ciśnieniomierze znalazły się na niektórych działach. Co jakiś czas ktoś przychodzi do nas sprawdzić swoje ciśnienie i oczywiście zachęcamy do  tego każdego pracownika, kto tylko ma potrzebę sprawdzenia ciśnienia.
Natomiast dla członków związku NSZZ Solidarność mamy jeszcze jedną ofertę, otóż zakupiliśmy urządzenie do pomiaru glukozy (cukru), cholesterolu i trójglicerydów. Osoby które mają taką potrzebę dokonania tych pomiarów i potrafią posługiwać się tym sprzętem (urządzenie ogólnodostępne w aptekach) zapraszamy do siedziby NSZZ Solidarność, służymy również pomocą w czasie pomiaru.


Zapraszamy do NSZZ Solidarność.

Zapraszam pracowników, do zapisywania się do NSZZ Solidarność. Wystarczy przyjść do biura i wypełnić deklarację, można ją otrzymać również mailowo. Oprócz wszystkich zalet przynależności do związków zawodowych tj. jak obrona pracownika, reprezentowanie jego interesów przed pracodawcą, przypomnę o kilku dodatkowych kwestiach: wypłacamy zasiłki statutowe (urodzenie dziecka -  1000,00zł, śmierć członka rodziny -500,00zł, prezent dla odchodzących na emeryturę – 600,00 zł), każdy członek związku dostaje dofinansowanie do imprez kulturalnych do wysokości 200,00 zł, każdy członek związku otrzymuje specjalna kartę, która upoważnia go do korzystania bez ograniczeń z porad prawnych kancelarii CDO24, można otrzymać kartę LOTOSU, która upoważnia do zniżki rabatowej podczas tankowania, dofinansowujemy również dla członków związku wycieczki, opłacamy adwokata w przypadku zwolnienia pracownika z pracy, gdy zdecydujemy się „iść do sądu” i szereg innych przywilejów.

U właściciela ; W farmacji

W służbie pacjentom i społeczeństwu   Dziennik Gazeta Prawna

Magdalena Rzeszotalska, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i CSR, Polpharma SA: Polpharma wygrała Ranking Odpowiedzialnych Firm jako pierwsze polskie przedsiębiorstwo w historii tego zestawienia Polpharma znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu CSR. Jest to tym większy sukces, że to pierwsza polska firma sięgająca po ten laur, nieposiadająca za granicą spółki matki, od której mogłaby przejąć zasady CSR. Jak budowaliście własną drogę do odpowiedzialnego biznesu? To prawda, Polpharma wygrała Ranking Odpowiedzialnych Firm jako pierwsze całkowicie polskie przedsiębiorstwo w historii tego zestawienia. Jesteśmy bardzo dumni z tego wyróżnienia, ponieważ odzwierciedla wiele lat pracy, jaką włożyliśmy w udoskonalanie standardów odpowiedzialnego biznesu. Sukces Polpharmy jak też znaczący awans innych polskich firm pokazują, jak bardzo rozwinął się CSR w naszym kraju. Ogromna w tym zasługa prof. Bolesława Roka, który od lat kształci menadżerów w tej dziedzinie i - jako twórca Rankingu Odpowiedzialnych Firm - stale podnosi nam poprzeczkę. Oczywiście nie z powodu nagród chcemy stale się rozwijać, ale bez wątpienia Ranking Odpowiedzialnych Firm, którego partnerem jest także Dziennik Gazeta Prawna, odegrał przez ostatnie lata ogromną rolę edukacyjną. Pokazywał globalne trendy i wyznaczał kierunki doskonalenia zgodnie z najlepszymi praktykami.
Faktycznie, polskim firmom było w tym procesie o wiele trudniej. Wiele mogliśmy się nauczyć, obserwując światowe korporacje, ale swoje polityki, procedury i standardy musieliśmy wypracować sami. Kosztowało nas to sporo wysiłku i wymagało zaangażowania całej organizacji. Wszystkie procesy prowadziliśmy w formie dialogu z interesariuszami - dotyczyło to zarówno tworzenia strategii społecznej odpowiedzialności, jak też kluczowych inicjatyw, takich jak Program etyczny czy Zrównoważony łańcuch dostaw. Dzięki temu droga, jaką obraliśmy, odpowiada zarówno wyzwaniom, przed jakimi stoi nasza firma oraz cała branża farmaceutyczna, jak też potrzebom naszych interesariuszy, czyli pracowników, pacjentów, lekarzy, farmaceutów, dostawców czy społeczności lokalnych. Co było dla Was najważniejsze, gdy wytyczaliście na początku cele, które chcieliście osiągnąć? Najważniejsze było właśnie wytyczenie celów. Polpharma od czasu prywatyzacji w 2000 r. robiła bardzo wiele w zakresie ochrony środowiska, edukacji zdrowotnej czy projektów społecznych, kierując się swoim credo „Ludzie pomagają ludziom”. W pewnym momencie dojrzeliśmy jednak do tego, by te inicjatywy uporządkować - wybrać to, co jest najważniejsze, wyznaczyć mierzalne cele i regularnie je monitorować. Tak powstała Strategia Odpowiedzialności Społecznej Grupy Polpharma na lata 2015-2018, która opiera się na trzech filarach, są to: służba pacjentom i społeczeństwu, etyczne prowadzenie biznesu oraz innowacje i rozwój wiedzy. Strategia zawiera 14 zobowiązań, które konsekwentnie realizujemy. Jak już wspominałam, w pracę nad strategią byli włączeni nasi interesariusze. Chcemy ich regularnie informować o rezultatach naszych działań i co dwa lata publikujemy raporty niefinansowe. Strategia jest przemyślana, zawiera konkretne zobowiązania - np. dotyczące równoważonego łańcucha dostaw. Czy któreś z elementów są ważniejsze, czy to cały system, który wzajemnie się uzupełnia i wspiera?
Zdecydowanie jest to uzupełniający się system, a poszczególne filary strategii ze sobą się przenikają. Służba pacjentom i społeczeństwu jest kluczowym elementem odpowiedzialności firmy farmaceutycznej, ale nie moglibyśmy działać bez oparcia na standardach etycznych, które rozumiemy jako zapewnienie jakości i bezpieczeństwa naszych produktów, troskę o środowisko naturalne i środowisko pracy czy współpracę z dostawcami w ramach zrównoważonego łańcucha dostaw. Z kolei filar „innowacje i rozwój wiedzy” ma ogromne znaczenie dla udoskonalania naszej organizacji i terapii oferowanych pacjentom, a także współpracy ze środowiskiem medycznym i naukowym. Chciałabym jednak podkreślić kilka istotnych procesów, podjętych w ramach strategii, w które włożyliśmy bardzo dużo wysiłku i z których jesteśmy szczególnie dumni. Jedną z najważniejszych inicjatyw była budowa Programu Etycznego Grupy Polpharma.
Swój udział w tworzeniu programu mieli pracownicy... Jego podstawą były wspólne dla wszystkich pracowników wartości, takie jak szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, solidarność i współpraca. Ok. 2 tys. pracowników Polpharmy włączyło się w stworzenie Kodeksu etyki, który wyznaczył standardy postępowania zarówno wewnątrz organizacji, jak też w relacjach zewnętrznych. Ustanowiliśmy kanały zgłaszania naruszeń i wiele szczegółowych procedur, wdrożyliśmy również intensywną edukację i komunikację etyczną. Kolejnym etapem było włączenie dostawców do współtworzenia odpowiedzialnego łańcucha dostaw. Chcieliśmy bowiem mieć pewność, że nasze produkty w całym cyklu życia charakteryzują się najwyższą jakością i bezpieczeństwem i że każdy ich komponent jest wytwarzany w poszanowaniu naszych wartości i standardów. W tym celu stworzyliśmy Kodeks postępowania dostawców, wdrożyliśmy klauzule etyczne w umowach oraz mechanizmy oceny dostawców. Jednocześnie - co naszym zdaniem było niezmiernie ważne - prowadziliśmy działania podnoszące świadomość dostawców i wspierające ich w doskonaleniu. Takie podejście wśród globalnych koncernów nie jest nowe, jednak wśród firm polskich - to wciąż jeszcze unikalny sposób współpracy z dostawcami. Jaką drogę przeszła firma, aby dziś móc się szczycić mianem lidera CSR w Polsce?
Wydaje mi się, że kluczem do naszego sukcesu, poza strategicznym podejściem, był ogromny nacisk na rozwój kultury odpowiedzialności oraz edukację naszych pracowników. Dotyczyło to wszystkich aspektów - od jakości produktów do różnorodności naszego zespołu. W ten sposób w realizację celów CSR zaangażowaliśmy całą firmę. Przykład jednak zawsze musi iść z góry. Rozwój nie byłby możliwy bez ogromnego wsparcia zarządu, rady nadzorczej oraz samego właściciela Polpharmy - pana Jerzego Staraka.

W kraju i na świecie


Pracownicy Tauron Ciepło zarobią więcej

Co najmniej o 120 zł brutto wzrosną w tym roku wynagrodzenia w Tauron Ciepło. Porozumienie w tej sprawie Solidarność oraz pozostałe związki zawodowe podpisały 8 czerwca. Podwyżka zostanie nadpłacona pracownikom od stycznia 2018 roku. – 120 zł brutto to cześć obligatoryjna, którą dostaną prawie wszyscy pracownicy spółki – mówi Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w Tauron Ciepło. Pozostałe środki na wzrost wynagrodzeń zostaną rozdysponowane pomiędzy pracowników w trybie uznaniowym przez przełożonych oraz przez prezesa Tauron Ciepło. – Prezes zdecyduje o podziale puli na podwyżki wynoszącej ponad 400 tys. zł. Z kolei kierownicy rozdysponują wśród załogi 250 tys. zł. Uzgodniliśmy, że ta ostatnia część podwyżki, będąca w gestii kierowników, będzie mogła wynosić maksymalnie 100 zł na pracownika. Chodzi o to, aby z tych pieniędzy skorzystało jak najwięcej ludzi – wyjaśnia przewodniczący. Wzrost wynagrodzeń w Tauron Ciepło to efekt ubiegłorocznego ramowego porozumienia płacowego w Grupie Tauron Polska Energia, podpisanego przez działającą w Grupie radę społeczną oraz zarząd TPE. Zgodnie z zapisami tego dokumentu pracownicy wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy mieli otrzymać jednorazowe premie w 2017 i 2018 roku, a w roku 2019 podwyżki płac zasadniczych. Szczegółowe zasady podziału środków wynegocjowanych przez radę społeczną miały być uzgadniane w latach objętych porozumieniem przez zarządy poszczególnych spółek Grupy i działające w nich związki zawodowe. – Zgodnie z porozumieniem ramowych w tym roku pracownicy Tauron Ciepło mieli otrzymać jednorazową premię, a podwyżkę dopiero w przyszłym roku. Udało nam się jednak przekonać pracodawcę do podwyższenia płac zasadniczych już teraz. Takie rozwiązanie jest naszym zdaniem korzystniejsze dla pracowników – wskazuje Tadeusz Nowak. Spółka .
Spółka Tauron Ciepło zatrudnia ok. 1450 osób. W jej skład wchodzą dawne: PEC Katowice, EC Katowice, PEC Dąbrowa Górnicza, EC Tychy, EC Bielsko-Biała oraz EC Kamienna Góra.

Porozumienie płacowe w JSW

Podwyższenie funduszu płac i ujednolicenie zasad wypłacania dodatku stażowego to najważniejsze zapisy porozumienia płacowego podpisanego 11 czerwca przez zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej i związki zawodowe. Porozumienie z pracodawcą podpisały reprezentatywne organizacje związkowe: NSZZ Solidarność, Federacja ZZ Górników JSW oraz Kadra. Zgodnie z jego zapisami fundusz płac będzie wyższy o 7 proc. Pieniądze przeznaczone zostaną na podniesienie stawek zasadniczych wszystkich pracowników spółki oraz ujednolicenie zasad naliczania dodatku stażowego tzw. Karty Górnika. Jak poinformowali związkowcy w komunikacie wydanym po podpisaniu porozumienia, płace zasadnicze zostaną podwyższone z wyrównaniem od 1 czerwca. Wzrost stawek zasadniczych przełoży się także na podwyższenie innych składników wynagrodzeń. Wyższa będzie m.in. dniówka urlopowa, wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy. Wzrosną także m.in. 14-ta pensja i Barbórka oraz nagrody jubileuszowe. Uzgodniono również, że reguły dotyczące wypłaty dodatku stażowego tzw. Karty Górnika będą jednakowe we wszystkich zakładach wchodzących w skład JSW. Wprowadzone zostaną m.in. jednakowe zasady wliczania okresu nauki do okresów zatrudnienia. W ocenie związkowców wprowadzenie zmian do Karty Górnika stanowi pierwszy krok w kierunku ujednolicenia systemu wynagradzania w spółce – Porozumienie w zdecydowanej części realizuje nasze oczekiwania. Wprowadza wzrost miesięcznych wynagrodzeń oraz przywraca świadczenia, które w ramach programu oszczędnościowego nie zostały pracownikom wypłacone – mówi Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zgodnie z zapisami porozumienia do 20 lipca pracownicy otrzymają nadpłatę 14-tej pensji za 2016 rok. Natomiast po analizie finansowej wyników spółki za III kwartał tego roku wypłacony zostanie zaległy deputat węglowy za 2016 rok. Pieniądze za deputat powinny wpłynąć na konta pracowników do końca października. Są to uprawnienia, które zostały wstrzymane tzw. porozumieniem oszczędnościowym podpisanym w JSW 16 września 2015 roku. Na mocy tego porozumienia, żeby ratować spółkę przed upadłością, pracownicy zgodzili się oddać od 20 do 30 proc. swojego rocznego uposażenia. Związkowcy podkreślali wówczas, że gdyby takie porozumienie nie zostało podpisane, najprawdopodobniej doszłoby do upadłości spółki i likwidacji miejsc pracy. – Zawsze mówiliśmy, że uprawnienia typu 14-ta pensja, czy deputat węglowy są jedynie czasowo zawieszone i będą przywrócone tak szybko, jak to tylko możliwe – czytamy w komunikacie wydanym przez reprezentatywne związki zawodowe JSW.
Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego w Polsce i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Firma zatrudnia przeszło 20,8 tys. pracowników.

Pierwsza premia od pięciu lat
Dzięki staraniom Solidarności ze spółki Koleje Śląskie w przedsiębiorstwie wprowadzony został pilotażowy program premiowania drużyn konduktorskich i trakcyjnych. Dzięki temu 10 czerwca konduktorzy i maszyniści pociągów po raz pierwszy od pięciu lat otrzymają premie. Jak mówi Mariusz Samek, przewodniczący Solidarności w Kolejach Śląskich, wysokość premii jest uzależniona, m.in. od liczby wypisanych przez konduktorów biletów oraz od liczby ich absencji chorobowych. – Najniższa premia nie może wynieść jednak mniej niż 250 zł brutto za miesiąc. W czerwcu konduktorzy dostaną dwie premie za dwa poprzednie miesiące. Wiemy już, że najwyższa premia za ten miesiąc to ponad 800 zł brutto – wylicza przewodniczący. Natomiast maksymalna premia dla maszynistów pociągów wyniesie 960 zł brutto. Jej wysokość dla poszczególnych pracowników ustalać będą ich przełożeni na podstawie m.in. liczby absencji chorobowych, poziomu znajomości szlaków oraz typów taborów, dyspozycyjności oraz dyscypliny. – Kryterium dyscypliny zdecydowało też o tym, że dla maszynistów, wykonujących bardzo odpowiedzialną pracę, nie został określony najniższy próg premii. Przy najmniejszym braku zdyscyplinowania nie dostaną jej w ogóle – wyjaśnia Samek. Podkreśla, że o premie dla konduktorów Solidarność zabiegała od długiego czasu z pomocą Związku Zawodowego Maszynistów. – Blisko od pięciu lat te grupy zawodowe nie były w ogóle premiowane. Za swoją pracę ludzie dostawali tylko gołe pensje – zaznacza przewodniczący zakładowej Solidarności. Pilotażowy program premiowania drużyn konduktorskich i trakcyjnych obowiązuje w spółce od kwietnia. Ostateczne porozumienie w sprawie zapisów tego dokumentu zostało zawarte pomiędzy związkami a zarządem spółki 29 maja.
Koleje Śląskie zatrudniają ponad 1000 pracowników.




Miara Mirosław                    Przewodniczący KM NSZZ Solidarność