piątek, 22 marca 2019

PIGUŁKA nr. 11/19


PIGUŁKA                Warszawa 22.03.2019r.
Co słychać w Solidarności                    Nr 11/19
Tygodnik NSZZ Solidarność Polfa Warszawa S.A.
___________________________________________________________________________________________________________________________________

W Polfie Warszawa  S.A.


W tygodniu

We wtorek mieliśmy tzw. spotkanie cykliczne, związki zawodowe – Zarząd Polfy. Spotkanie głównie było poświęcone omówieniu wyników Spółki w lutym i od początku roku. Nie będę szczegółowo opisywał tego tematu z wielu powodów, ale wszyscy mniej więcej zdajemy sobie sprawę, że nie ma się czym chwalić. Zadawaliśmy również pytania co do harmonogramu działań związanych z uruchamianiem nowej fabryki w Duchnicach oraz procesem relokacji naszych produktów do innych miejsc wytwarzania. Te dwa zagadnienia skomentowałbym stwierdzeniem, że ze strony właścicielskiej te dwa tematy, to bardzo trudne, skomplikowane sprawy związane z dużym ryzykiem powodzenia i realizacji w planowanych terminach, to moje zdanie. Ze strony pracowników to myślę, że jest dużo spokojniej w temacie tych dwóch tematów, dlatego iż moim zdaniem oczywiście, zanosi się na to, że na Karolkowej praca jeszcze potrwa i potrwa, no chyba, że zadzieją się całkiem inne zagadnienia, niezwiązane z tymi dwoma wymienionymi.
O płacach, podwyżkach żadna ze stron nie wspomniała, przypomnę iż negocjacje zakończyły się protokołem rozbieżności. Niemniej jednak podejrzewam, że Zarząd prędzej czy później zacznie drążyć temat płacowy, bo zbliża się termin ( czerwiec) zakończenia działania porozumień dotyczących dodatkowej pracy w soboty.
Wspominałem po zakończeniu negocjacji płacowych, że zapamiętamy upór pracodawcy przy negocjacjach w innych tematach, niemniej jednak chciałbym zbierać jak najwięcej opinii pracowników produkcji i działów okołoprodukcyjnych (proszę o telefony i maile: 510992113; miroslaw.miara@gmail.com) w sprawie ewentualnej zgody lub odmowy w czerwcu na przedłużenie  harmonogramowanego systemu pracy w soboty. Przypomnę, że w tym systemie są dodatki 45% i dzień wolny za sobotę. Dodam również, że w przypadku niepodpisania porozumienia, pracodawca może w sytuacjach szczególnych, zarządzić nadgodziny w sobotę ale ma limit tylko 150 godzin w roku, no i wówczas nie ma dodatkowego wynagrodzenia, ale obowiązkowo inny wolny dzień. Chyba że jest to ostatni dzień okresu rozliczeniowego i wówczas należy zapłacić. Jeszcze raz zwracam się o telefony i maile w tej sprawie, może zrobimy też zebranie, bo jestem pewien, że pracodawca niebawem zechce o tym rozmawiać, ja oczywiście mam jasne swoje zdanie na ten temat, co powinniśmy zrobić, ale w tej sprawie powinienem i muszę posłuchać się głosu tych, których ten temat bezpośrednio dotyczy a więc najbardziej moim zdaniem ciężko pracujących w tej Spółce - pracowników produkcji. Wiem, że takie stwierdzenie oburzy niektórych pracowników innych działów, też ciężko pracujących, niemniej jednak proszę sobie wyobrazić pracę co trzy tygodnie przez cały tydzień na noce i do tego np. dwie soboty w miesiącu, takie przemyślenie sprawy, powinno uspokoić oburzenie.

W ostatnich dniach dochodzą do mnie niepokojące bardzo sygnały od pracowników produkcji. Miałem nadzieję, że po trudnych chwilach atmosfera się poprawiła ale ostatnie sygnały są dla mnie na tyle niepokojące, że będę musiał interweniować w Zarządzie firmy a może również w Radzie Nadzorczej. Nie będę na łamach „Pigułki” póki co opisywał szczegółowo tematu, wspomnę tylko o jednym z niepokojących sygnałów. Jeśli jednych z najbardziej doświadczonych pracowników produkcji karze się naganą za sprawy związane z wykonywaniem ich obowiązków, to moim zdaniem należy się wcześniej trzy razy zastanowić jakie tego mogą  być dalsze  konsekwencje. Jak to wpłynie na doświadczonych pracowników, jak to wpłynie na nowych pracowników, jak to wpłynie na atmosferę  w pracy i na zatrudnienie. Nie wspominając o tym, czy domniemana wina pracownika rzeczywiście nastąpiła, czy może jednak nie koniecznie. Powtarzam to tylko jeden z faktów ostatnio zasłyszanych, jest ich więcej. Powiem tylko tyle, należy bezzwłocznie moim zdaniem zadziałać, byśmy się nie obudzili „z ręka w nocniku”, wszyscy. Tak to mocne słowa ale moim zdaniem uzasadnione.
Do tego dochodzą sprawy związane z ostatnią rekrutacja naszych pracowników do pracy w Duchnicach. Jestem oburzony sygnałami, które do mnie dotarły. Nie opiszę dzisiaj sytuacji, bo uznałem, że sprawa jest na tyle poważna, że muszę ją dokładnie wyjaśnić i po rozmowach z Zarządem zdecyduję co dalej należy zrobić w tej sprawie. Powstrzymuję się od komentarza, póki co.


Informacje o wyborach

W dniu 26 marca 2019 r. ( najbliższy wtorek) w naszej firmie odbędą się wybory :
·        Członków Rady Nadzorczej
·        Członków Rady Pracowników

Do Rady Nadzorczej mamy trzy miejsca czyli wybieramy trzy osoby i mamy zgłoszonych trzech kandydatów, ale żeby wybory były dokonane, frekwencja musi przekroczyć 50% stanu pracowników, zachęcam więc wszystkich do głosowania, abyśmy nie musieli robić drugiej tury i nasze koleżanki i koledzy z Komisji Wyborczej nie mieli podwójnej pracy. Trzech zgłoszonych kandydatów, to są osoby z doświadczeniem w pracy Rady Nadzorczej i są to kandydaci rekomendowani przez dwa działające w Polfie związki zawodowe, dlatego zwracam się z gorąca prośbą o zagłosowanie na wszystkich trzech kandydatów. Oczywiście jest demokracja i każdy zrobi jak uważa, niemniej jednak prosimy o zagłosowanie na wszystkich kandydatów i postawienie X przy każdym z nazwisk.
-------------------------------------------
Do Rady Pracowników mamy siedem  miejsc czyli wybieramy siedem osób i mamy zgłoszonych siedem kandydatów, zasady frekwencji i wyborów podobne jak do Rady Nadzorczej.
Siedmioro zgłoszonych kandydatów, są to kandydaci rekomendowani przez dwa działające w Polfie związki zawodowe, dlatego zwracam się z gorąca prośbą o zagłosowanie na wszystkich siedmioro kandydatów. Oczywiście jest demokracja i każdy zrobi jak uważa, niemniej jednak prosimy o zagłosowanie na wszystkich kandydatów i postawienie X przy każdym z nazwisk.
                                              
Zapraszamy wszystkich pracowników do udziału w wyborach

U właściciela ; W farmacji



Komentarz: Podpisanie deklaracji i współpraca Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Farmaceutycznego NSZZ Solidarność z Polskim Związkiem Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, ma na celu sformalizowanie wspólnych działań w zakresie wpływania na Rząd i ustawodawcę w celu obrony przemysłu farmaceutycznego w działającego naszym kraju. Nasz związek zawodowy ( NSZZ Solidarność) jak również związek pracodawców, jesteśmy zrzeszeni w europejskich centralach, mamy więc również możliwości wspólnych działań w zakresie tworzenia prawa UE w zakresie przemysłu farmaceutycznego. Działając razem, możemy być skuteczniejsi.
Mirosław Miara


W kraju i na świecie



Sztab „Solidarności”: Rząd nie pozostawia nam wyboru

Obradujący 20 marca  w Warszawie Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ „Solidarność” stwierdził, że żaden z głównych postulatów Związku nie został przez Rząd uwzględniony. Sztab do czwartku 28 marca oczekuje od Rządu konkretnych propozycji i terminów ich realizacji. W przeciwnym razie zorganizuje 4 kwietnia manifestacje przed wszystkimi urzędami wojewódzkimi.


Miara Mirosław                  
 Przewodniczący KM NSZZ  Solidarność