środa, 3 lutego 2021

PIGUŁKA nr.4/21

 

PIGUŁKA

 Co słychać  w   Solidarności                    

Warszawa  

05.02.2021r.

nr 04/21             

 

W Polfie Warszawa  S.A.


 

W tygodniu

Drugie spotkanie z Zarządem Polfy Warszawa w sprawach płacowych odbędzie się w piątek 5 lutego, więc dzisiaj nie mogę nic przekazać. Pierwsze spotkanie było bez dobrych informacji, drugie będzie lepsze, sądzę. W piątek mamy również rozmawiać o preliminarzu funduszu socjalnego na 2021 rok i przy okazji „posuniemy się o krok do przodu” mam nadzieję w sprawie podziału funduszy ze sprzedaży ośrodka w Marksewie.

 

W dniu 3 lutego tradycyjnie jak w każdą środę obradował online Sztab Kryzysowy. Testowanie covidowe trwa, zdarzają się pojedyncze przypadki wyników pozytywnych, jeden z nich okazało się, nie został potwierdzony dodatnim testem PCR. No cóż sądzę, że każdy z rodzajów stosowanych testów, ma jakiś zakres błędów. Być może w tym przypadku nie zostały np. zachowane warunki, które trzeba spełnić przed testem. Nie ma to znaczenia, generalnie wydaje się, że to testowanie spełnia swoją rolę. Na sztabie zgłosiłem pomysł do rozpatrzenia, aby nasza firma zafundowała wszystkim, testy na przeciwciała, wówczas osoby, które takie przeciwciała by posiadały, nie musiałaby przez jakiś czas być testowana dwa razy w tygodniu. Pomysł ma być przekazany „wyżej”.

 

W sprawie retencji zaczyna się powoli coś dziać. Do wypłaty co prawda jeszcze dwa miesiące, ale już przełożeni otrzymali listy osób, które przekroczyły dopuszczalny limit zwolnień (ponad 120 osób). Te osoby mają być o tym powiadomione przez przełożonych i jeśli dojdą do wniosku, że ich zwolnienie lekarskie było z jakiś szczególnych powodów, mogą napisać wniosek o przyznanie im w drodze wyjątku premii retencyjnej. Wniosek należy skierować (zaadresować) do Zarządu Polfy w terminie bodajże do 15 lutego.

Nie ma potrzeby wniosku drukować, podpisywać i skanować, tylko należy wysłać mailem  do Pani Hanny Żurawskiej na adres: h.zurawska@polfawarszawa.pl . Nie ma również potrzeby dostarczania innych dokumentów ( zaświadczeń, zaleceń itd.).

 

We wtorek 2 lutego odbyło się kolejne forum informacyjne Grupy Polpharma. Podczas forum dokonano podsumowania roku 2020. Nie będę streszczał tego wydarzenia, bo praktycznie kto chciał mógł je obejrzeć lub może obejrzeć, bo tradycyjnie w intranecie jest link do spotkania: https://intranet.polpharma.net/News/Details/4/RBCDQLC

Jedna informacja na którą pragnę zwrócić uwagę, to fakt włączenia Medany Sieradz i Biura Handlowego (Boborowiecka) do Polpharmy Starogard. Od 1 kwietnia (choć to chyba nie jest prima aprilis) te dwie firmy przestają istnieć jako odrębne podmioty, zostają wchłonięte przez Polpharmę. No cóż pewnie są jakieś powody biznesowe takiego działania. Mnie osobiście zawsze tego typu zabiegi kojarzą się z redukcją zatrudnienia, no ale może w tym przypadku to nie będzie miało miejsca. W Biurze Handlowym od ponad roku działaliśmy też jako Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność. Mieliśmy tam w grudniu ponad 100 członków. Po zwolnieniach grupowych liczba związkowców zmalała do około 70 osób. Teraz po wchłonięciu BH przez Polpharmę, ci członkowie chcąc nadal należeć do NSZZ Solidarność, będą przekazani (a właściwie ich deklaracje 😊) do działającej w Polpharmie Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność.

No cóż trochę szkoda, bo organizacja na Bobrowieckiej fajnie się zaczęła rozwijać, ale sądzę, że koledzy z Solidarności w Starogardzie, znakomicie się zajmą nowymi członkami związku z BH. Ja natomiast będę miał mniej pracy, ale nie narzekam na brak zajęcia, będąc oprócz szefowania w Polfie przewodniczącym Krajowej Sekcji Farmacji i Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego. Taki los jaki spotyka BH i Medanę, zapewne czekałby niestety również naszą Polfę Warszawa, gdyby nie to, że zgotowano nam  jeszcze gorszy scenariusz, czyli likwidację.

Wszystkich pracowników, którzy dotychczas nie zdecydowali się zapisać do żadnej z organizacji związkowej w Polfie Warszawa   zapraszamy do NSZZ Solidarność

 Chodźcie z Nami , ” ZORGANIZOWANI MAJĄ LEPIEJ”.

 Przed nami dwa, może trzy lata okresu likwidacji firmy, zastanów się czy nie warto mieć wsparcia

 

Co proponujemy:

„Kulturalny członek związku”. Jeśli członek NSZZ Solidarność wybierze się do teatru, kina, na koncert, do muzeum itd., przyniesie nam uzbierane w ciągu roku bilety na kwotę, 300,00 zł., lub kupi książki, płyty i przyniesie paragon lub rachunek, to otrzyma zwrot tej kwoty. Celem akcji jest zachęcenie członków związku do udziału w imprezach kulturalnych za który to udział, refundujemy im przynajmniej częściowy udział finansowy, do opisanej kwoty włącznie. Regulamin tej akcji członkowie Związku mogą otrzymać w mailu, jak również można go otrzymać w siedzibie związku.

 

Każdy członek NSZZ Solidarność w Polfie Warszawa, po wypełnieniu stosownego wniosku, może otrzymać kartę, która upoważnia na stacjach benzynowych LOTOS do zniżek za paliwo.

 

Również każdy członek związku może otrzymać kartę, która upoważnia go do korzystania z nieograniczonej ilości porad prawnych w Kancelarii CDO 24.

 

Wypłacamy zasiłki statutowe z tytułu urodzenia dziecka  ( 1000,00 zł), śmierci ( 500,00 zł). Odchodzący na emeryturę członek związku, otrzymuje prezent w wysokości 600,00 zł. Dofinansowywane są również wycieczki: krajowe - uczestnik płaci 35% całkowitego kosztu a w przypadku wycieczek wielodniowych zagranicznych -  uczestnik płaci 70 % całkowitego kosztu.

ZAPRASZAMY DO BIURA NSZZ SOLIDARNOŚĆ: środa; czwartek, piątek; od 8.00 do 15.00

 

U właściciela ; W farmacji


 

Czy polskie firmy mogą produkować szczepionkę przeciw Covid-19   Rzeczpospolita

 

Po informacji, że Sanofi pomoże Pfizerowi i BioNTechowi w zwiększeniu produkcji szczepionki przeciw Covid-19, wywiązała się dyskusja, czy lek mógłby być wytwarzany przez polskie firmy. Kilka dni temu gotowość do konfekcjonowania, a więc pakowania do ampułek, zadeklarował prezes Polfy Tarchomin Jarosław Król. Z naszych informacji wynika jednak, że wytworzenie szczepionki od zera, nawet na licencji właścicieli patentu, jest poza zasięgiem Polaków. – Nie mamy takich możliwości produkcyjnych. W Polsce nikt nigdy nie produkował szczepionek i teraz się na to nie porwie – zdradza nam członek zarządu jednej z większych polskich firm farmaceutycznych. Według Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), reprezentującego 18 krajowych producentów leków, krajowe firmy byłyby w stanie uczestniczyć w łańcuchu produkcji szczepionki pod warunkiem dodatkowych inwestycji i współpracy z właścicielem patentu w zakresie otrzymania oraz wdrożenia licencji. Firmy tłumaczą, że do uruchomienia takiej produkcji potrzebny jest czas – minimum 6–8 miesięcy oraz odpowiednie fundusze. Zaznaczają przy tym, że licencja nie może być wymuszona (np. uzyskana w zapisanym w ustawie – Prawo własności przemysłowej mechanizmie licencji przymusowej, o której pisaliśmy w środowej „Rzeczpospolitej"). Zwracają uwagę, że licencja przymusowa w Polsce nie była do tej pory nigdy stosowana. Według firm w takim przypadku konieczne byłoby ogromne dofinansowanie na specjalistyczny sprzęt, na którego dostawę od producenta czeka się sześć–dziewięć miesięcy. Potem natomiast trzeba by było go jeszcze zwalidować i zakwalifikować, co trwa kolejne trzy–sześć miesięcy, bo wiąże się z badaniami mikrobiologicznymi. Uważają, że najlepszym rozwiązaniem byłoby porozumienie z właścicielem patentu, który ze względu na to, że nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości szczepionek, zgodziłby się na produkcję licencyjną w zakładach krajowych firm. Z producentami szczepionek, którzy nie są w stanie dostarczyć na rynek europejski zakontraktowanych ilości mógłby negocjować zarówno polski rząd, jak i UE. – Powinni przekonać właścicieli patentu, by w poczuciu odpowiedzialności zdecydowali się na licencyjną produkcję szczepionki w naszych zakładach – deklarują członkowie PZPPF. A jego prezes, Krzysztof Kopeć, dodaje, że ta sytuacja pokazuje, jak ważny jest krajowy przemysł farmaceutyczny i dlaczego należy go rozwijać.

W kraju i na świecie

 



Piotr Duda spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim. Główny temat - energetyka

Od wręczenia „zaległej” pamiątkowej flagi „Solidarności” z logiem 40-lecia Związku rozpoczęło się spotkanie przewodniczącego Piotra Dudy z liderem Prawa i Sprawiedliwości, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim. Mimo to, rozmowa dotyczyła trudnych spraw związanych m.in. z polską transformacją energetyczną. Pojawił się również wątek przypadającego w tym roku 40-lecia Tygodnika Solidarność.  - Z powodu pandemii nie było wcześniej okazji do wręczenia pamiątkowej flagi z logo 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” – powiedział Piotr Duda przekazując flagę.

Przypomniał również, że taką samą otrzymali m.in. prezydent Andrzej Duda, prezydent Donald Trump, czy papież Franciszek. Trzymając się tematu rocznic przewodniczący przekazał również informacje o planowanych uroczystościach 40. rocznicy powstania Tygodnika Solidarność, którego Jarosław Kaczyński był jednym z redaktorów naczelnych. Drugą część spotkania zdominowały tematy gospodarcze i pracownicze. Przede wszystkim związane z „Polityką Energetyczną Polski”, a w tym kontekście sprawiedliwą transformacją energetyczną. Wiele czasu poświęcono również bezpieczeństwu miejsc pracy, dialogowi społecznemu i planach odmrażania gospodarki. To kolejne z serii spotkań szefa „Solidarności” z politykami Zjednoczonej Prawicy i przedstawicielami rządu w tych tematach. Poprzednie miało miejsce 29 stycznia z premierem Mateuszem Morawieckim.

 

Spotkanie Duda Morawiecki: Dużo trudnych tematów

 

Omówiliśmy bardzo ważne dla polskich pracowników sprawy, takie jak transformacja energetyczna, bezpieczeństwo miejsc pracy, czy problemy ze słabą jakością dialogu społecznego – podsumował Piotr Duda dzisiejsze spotkanie z premierem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim, które odbyło się w KPRM. Dzisiaj doszło do ważnego spotkania pomiędzy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

- Od wielu miesięcy sygnalizowaliśmy narastające problemy wynikające głównie z transformacji energetycznej, sytuacji na rynku pracy, szczególnie za sprawą kolejnych lockdownów i upowszechnienia pracy zdalne, ale także niewystarczającej jakości dialogu społecznego, który szczególnie w czasie kryzysu wywołanego pandemią powinien mieć większy wpływ na legislację – mówił przed spotkaniem lider „Solidarności”.

Głównym tematem była sprawiedliwa transformacja energetyczna w ramach Polityki Energetycznej Polski.

- To bardzo poważny i skomplikowany problem – mówił po spotkaniu Piotr Duda.

Choć o szczegółach, ani konkretnych decyzjach przewodniczący nie chciał mówić, przekazał że była to dobra, konstruktywna rozmowa, która w wielu sprawach przełoży się w najbliższym czasie na konkrety.

- Będziemy o nich informować na bieżąco – podsumował.

 

Miara Mirosław                    Przewodniczący KM NSZZ