piątek, 27 sierpnia 2021

PIGUŁKA nr.27/21

 

PIGUŁKA

 Co słychać  w   Solidarności                    

Warszawa  

27.08.2021r.

nr 27/21             

 

W Polfie Warszawa  S.A.


W tygodniu

Ostatnio rozpisywałem się o ankiecie CEO w której pracownicy Grupy Polpharma mieli wypowiedzieć się, czy się zaszczepili przeciw covid 19. Tydzień temu, po wcześniejszych wyjaśnieniach prawnych, zachęcałem już do wypełnienia ankiety a dzisiaj pragnę podziękować wszystkim pracownikom Polfy Warszawa za wypełnienie tej ankiety. Jakoś na Sztabie Kryzysowym dokładnie nie mogliśmy policzyć ile procent pracowników Polfy wypełniło ankietę, ale pewne jest, że wypełnili prawie wszyscy. Rezultat bardziej niż zadawalający- pięknie dziękuję. To było ważne, bo będzie miało za chwilę wpływ na nasze bezpieczeństwo i na środki jakie trzeba będzie zastosować, bo już nikt raczej nie ma złudzeń, że 4 fala pandemii właśnie „rozkwita☹. Mam jednak nadzieję, że nie będzie to już tak drastycznie jak przy ostatnim ataku covid19.

W dniu 26 sierpnia mieliśmy rozmowy płacowe. Tak jak Adam Stępień wspomniał w swoim mailu, jesteśmy „związani” 😊 tajemnicą. Prawie pod groźbą „kary chłosty” (żarcik). Ujdę chyba z życiem, jak powiem, że jest szansa na pewien pozytywny, choć nie za duży ruch płacowy. Być może rozstrzygnięcie rozmów nastąpi podczas drugiego spotkania w dniu 06.09, zobaczymy. Wszyscy wiemy, że nasze płace relatywnie spadły w stosunku do tamtego roku. Jak wierzyć GUS, to spadły o 5%, chociaż są jeszcze bardziej pesymistyczne wyliczenia mówiące nawet o 8% inflacji a nie 5% jak wskazuje GUS. Tak czy inaczej, warto chyba pracownikom przynajmniej wyrównać realne płace, tak uważam.

 

W dniu 23 sierpnia w godz.12.30-14.00. odbyło się spotkanie informacyjne (webinarium nawigacyjne).

Webinar był  zorganizowany przez firmą Lee Hecht Harrison Polska (LHH), współpracującą z nami w projekcie Outplacementu. Celem spotkania było przedstawienie elementów i zasad działania Biura Pracy oraz zakresu wsparcia ze strony konsultantów LHH. Moim zdaniem spotkanie było ciekawe i potrzebne i przypominam o nim, bo zapewne część z nas z różnych powodów nie mogła w nim uczestniczyć a jest możliwość, aby to spotkanie sobie w dowolnym czasie „odsłuchać”.

Podaję link: https://web.microsoftstream.com/video/bb1543f9-950d-498d-a39f-e56decc8337f

Ten link jest również podany w mailu Agnieszki Gmurczak z dnia 24.08.

Gorąco zachęcam, aby w wolnej chwili sobie odsłuchać, myślę nawet, że za jakiś czas można to zrobić nawet ponownie, żeby pewne informacje sobie utrwalić.

 

Pracownicy, którzy chcą wesprzeć  Inicjatywę Obywatelską w sprawie emerytur stażowych, zapraszam do biura NSZZ Solidarność w środy, czwartki i piątki w godz. 8.00-15.00. Przypominam, że oprócz podpisu zgodnie z rozporządzeniem, należy podać adres zamieszkania oraz PESEL.

 

U właściciela ; W farmacji


 

Samsung zainwestuje setki miliardów dolarów w produkcję leków  Polityka Zdrowotna

W ramach ekspansji Samsung zatrudni w ciągu najbliższych kilku lat 40 000 nowych pracowników. Firma powiedziała, że ​​może potencjalnie wygenerować 560 000 miejsc pracy dzięki „dalszym inwestycjom i produkcji”. Dofinansowanie otrzyma między innymi firma Samsung Bioepis i jednostka produkcji kontraktowej Samsung Biologics, która niedawno rozpoczęła produkcję szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna. 154 mld USD przeznaczonych ma zostać na modernizację krajowych obiektów w Korei. W strategii ujęto m.in. budowę dwóch nowych zakładów produkcyjnych spółki Samsung Biologics. Plant 5 i Plant 6 powstaną w istniejącym już hubie w Incheon. Samsung Biologics prowadzi tam obecnie trzy placówki, a czwarta już jest w drodze. Wart 2 mld USD „Super Zakład”, który wkrótce zostanie otwarty, zajmie tyle samo powierzchni co trzy pozostałe fabryki, razem wzięte. W ramach ostatniej inwestycji Samsung Biologics zamierza wkroczyć do produkcji kontraktowej szczepionek oraz terapii komórkowych i genowych, gdy równocześnie jego jednostka leków biopodobnych będzie nadal rozbudowywać swoje portfolio. Jak mówił dyrektor generalny Samsung Biologics, John Rim, na konferencji JP Morgan na temat opieki zdrowotnej w styczniu, powstanie nowego super zakładu w Incheon to dopiero początek. Spółka ma ambicje, by skierować swoją produkcję takżę do Stanów Zjednoczonych, a następnie do Europy, a ostatecznie do Chin.

Kopeć: spada udział polskich leków wśród refundowanych w kraju farmaceutyków  Puls Medycyny

10 lat temu w Polsce było produkowanych 50 proc. leków refundowanych w Polsce, a obecnie ok. 30 proc. Te proporcje powinny ulec zmianie na korzyść farmaceutyków krajowych - uważa Krzysztof Kopeć. Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy" podkreślił, że dwie trzecie leków, które stosują polscy pacjenci, powinno być produkowane w Polsce, a jedna trzecia sprowadzana z zagranicy. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Krzysztof Kopeć o tańszych lekach z zagranicy: “taniej” nie oznacza “bezpieczniej” – Aż dwie trzecie leków przyjmowanych na receptę i refundowanych są sprowadzane z zagranicy. Oczywiście można powiedzieć, że sprowadzamy leki taniej, jednak pandemia pokazała, że “taniej” nie oznacza “bezpieczniej" - uważa prezes PZPPF. W jego ocenie leki podstawowe, w przeciwieństwie do innowacyjnych, chronionych patentami, z powodzeniem mogą być produkowane w Polsce. Wskazuje na te używane w przypadku cukrzycy, hipercholesterolemii czy nadciśnienia. – Do tej pory te leki były traktowane po macoszemu, wydawało się, że nigdy ich nie zabraknie. Pandemia pokazała, że one są ważne, są podstawą bezpieczeństwa - mówi Kopeć tygodnikowi "Do Rzeczy".  Bezpieczeństwo lekowe w kraju zależy od rodzimych producentów.  Prezes PZPPF wyjaśnia też, że bezpieczeństwo lekowe jest możliwe, jeśli większość leków podstawowych będzie produkowana w Polsce. – Firmy będą to robić tylko wtedy, gdy będą mieć stabilność i przewidywalność działalności gospodarczej - podkreśla. Dlatego reprezentowana przecz Kopcia organizacja wspiera ideę wyłonienia Partnerów Bezpieczeństwa Lekowego. Trzeba premiować firmy farmaceutyczne, które w Polsce inwestują. Bezpieczeństwo lekowe to zapewnienie przez państwo dostępu do skutecznego leczenia

FARMACEUTA ZAPYTA PACJENTA, JAKIE BIERZE LEKI   Dziennik

Od 20 września br. rusza pilotaż przeglądów lekowych jako części opieki farmaceutycznej - projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie został właśnie skierowany do konsultacji społecznych.

Dorota Beker Od 20 września br. rusza pilotaż przeglądów lekowych jako części opieki farmaceutycznej projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie został właśnie skierowany do konsultacji społecznych. Zakłada on, że w ramach pilotażu przeglądy lekowe, czyli zebranie wywiadu dotyczącego zarówno pacjenta, jak i stosowanych przez niego leków oraz preparatów w celu oceny poprawności i efektywności stosowanej farmakoterapii, będą realizowane przez apteki O przystąpieniu danej placówki do programu będzie decydować m.in. zgłoszenie przez nią takiej gotowości Program jest skierowany do szerokiego grona zainteresowanych. Zgodnie z założeniami autorów świadczenie będzie przysługiwać pacjentom pomiędzy 18. a 59. rokiem życia, jeśli na stałe przyjmują nie mniej niż pięć leków na receptę oraz pacjentom powyżej 60. roku życia, którzy biorą co najmniej 10 leków. Projekt określa, że przynajmniej dwa z przyjmowanych leków muszą pochodzić z grupy C zgodnie z ATC (klasyfikacją anatomiczno-terapeutycznochemiczną produktów leczniczych). Ponadto w pilotażu będą mogli wziąć udział pacjenci, u których farmaceuta zidentyfikował nadmierną liczbę stosowanych jednocześnie leków, a także ci, którzy dobrowolnie wyrazili zgodę na udział w pilotażu, zbieranie i przetwarzanie danych z karty przeglądu leków. Do programu będą przystępowały również te osoby, które zadeklarują gotowość samodzielnego kontaktowania się z apteką (bezpośrednio lub za pomocą urządzeń do komunikacji na odległość) w sprawach związanych z pilotażem, a także potwierdzą wolę współpracy z farmaceutą i lekarzem rodzinnym w zakresie dokonania optymalizacji farmakoterapii i suplementacji. Apteka biorąca udział w pilotażu będzie zobowiązana wydzielić specjalną przestrzeń do dokonania przeglądu lekowego tak, aby pacjent mógł swobodnie (a przy tym w pozycji siedzącej), bez udziału osób trzecich odbyć rozmowę z farmaceutą. Obowiązkiem apteki będzie również zapewnienie zamykanej szafy, w której przechowywana będzie dokumentacja związana z realizacją programu. Projekt określa również wymagania, jakie będzie musiał spełnić farmaceuta dokonujący przeglądu konieczne będzie posiadanie przez niego dyplomu ukończenia studiów podyplomowych w zakresie opieki farmaceutycznej lub potwierdzonej odpowiednimi dokumentami praktyki wykonywania przeglądów lekowych w innych krajach W pilotażu ma uczestniczyć nie więcej niż 75 farmaceutów i od 750 do 1000 pacjentów. Program ma trwać rok, a etap realizacji związany z kwalifikacją pacjentów oraz wykonywaniem przeglądów będzie wynosił maksymalnie 6 miesięcy.

 

W kraju i na świecie

 



Koncern multienergetyczny – spotkanie z przedstawicielami strony społecznej

W Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyło się spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z przedstawicielami strony społecznej. Rozmowa dotyczyła procesu tworzenia koncernu multienergetycznego.



Podczas spotkania omówiono proces budowy polskiego koncernu multienergetycznego - jego znaczenie dla krajowej gospodarki oraz korzyści płynące z połączenia. Jednocześnie uzgodniono powołanie zespołu roboczego, w skład którego wejdą przedstawiciele łączących się podmiotów oraz strony społecznej. Zadaniem zespołu będzie przybliżenie pracownikom procesu połączenia, przedstawianie informacji nt. jego przebiegu oraz celów i założeń, a także wypracowanie rozwiązań mających zabezpieczyć warunki zatrudnienia pracowników konsolidowanych przedsiębiorstw.W spotkaniu na temat połączenia spółek PKN Orlen, Grupy Lotos oraz PGNiG z udziałem Jacka Sasina, Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Aktywów Państwowych uczestniczyli też Andrzej Śliwka, Wiceminister Aktywów Państwowych oraz Marcin Izdebski, Dyrektor Departamentu Spółek Paliwowo-Energetycznych. Obecni byli również przedstawiciele NSZZ „Solidarność” reprezentowani przez Henryka Nakoniecznego, Mirosława Miarę, Wiesławę Frydrychowską, Arkadiusza Karaszewskiego oraz Karola Fronta.

 

https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/koncern-multienergetyczny--spotkanie-z-przedstawicielami-strony-spolecznej

 

Miara Mirosław                    Przewodniczący KM NSZZ