czwartek, 14 stycznia 2021

PIGUŁKA nr1/21


PIGUŁKA

 Co słychać  w   Solidarności                    

Warszawa  

15.01.2021r.

nr 01/21             

 

W Polfie Warszawa  S.A.



W tygodniu

Przed chwilą święta, sylwester a już mamy prawie połowę stycznia, czas nieubłaganie pędzi. W Polfie rok rozpoczynamy testami dla pracowników z grupy „E”. W poniedziałek rozmawiałem z kilkoma osobami, pytając jak znoszą ten „zabieg nosowy”. Nie wiem od czego to zależy, czy od umiejętności pobierającego wymaz, czy może od drożności naszej nosogardzieli, bo okazało się, że jedni „słabo” znoszą ten zabieg a inni powiedzieli mi, że nie ma żadnego problemu, nic złego nie odczuwają. Jeśli będą jakieś niepokojące sytuacje związane z tym testowaniem, proszę o ich zgłaszanie. Zapewne jest to działanie poprawiające bezpieczeństwo pracowników i firmy, ale przecież nie można ukrywać, że to też dodatkowe obciążenie dla pracowników. Powinniśmy jednak to zaakceptować, bo jak widać covid19, często niestety przebiega bardzo tragicznie. Jeden z naszych pracowników, obecnie bardzo mocno tego doświadcza, jest podłączony do respiratora i trzymamy mocno kciuki, aby wrócił do nas jak najszybciej.

 

Pod koniec roku 2020, udało się chyba po dwóch latach, dopiąć do końca sprzedaż ośrodka wypoczynkowego w Marksewie. Przypomnę, że związki zawodowe wystąpiły swego czasu do Rady Nadzorczej o sprzedaż tego ośrodka, po to, aby obecna załoga mogła otrzymać „zadośćuczynienie” 😊, w związku z likwidacją fabryki a co za tym idzie zaprzestaniem możliwości korzystania z ośrodka. Nie jest to dobry okres na tego typu transakcje, to i ciężko było znaleźć nabywcę a tym bardziej ciężko było uzyskać znaczącą kwotę sprzedaży. Przy okazji tej transakcji mieliśmy wiele kłopotów, których z różnych powodów nie będę opisywał, ale chcę podziękować serdecznie tym osobom, które dzielnie walczyły, aby sfinalizować sprzedaż. Tak czy inaczej, transakcja sfinalizowana, pieniądze wpłynęły. Teraz dokonuje się podział środków na Polfę i R&D i mamy jeszcze dyskusję z Zarządem, co do tematu odliczania kosztów sprzedaży, ale to niebawem zapewne się rozstrzygnie. Czeka nas w najbliższym czasie uzgadnianie zasad podziału tych środków. Jak wspomniałem, zgodnie z przepisami środki te wpływają na fundusz socjalny. Jak zapewne wszyscy wiedzą środki z tego funduszu mogą być przeznaczane dla pracowników według zasad określonych w ustawie a więc musi być uwzględniona np. wysokość dochodów w rodzinie. Przy okazji przypomnę, że warto w stosownym czasie, jak co roku, zadbać okazanie w HR wysokość dochodów w rodzinie. Osobiście uważam, że środki ze sprzedaży ośrodka przekazywane pracownikom, oprócz aspektu dochodowego, powinny być dzielone również z uwzględnieniem aspektu stażu pracy. Mam nadzieję, że wypracujemy z Zarządem stosowne zasady podziału tych środków. Chcę też trochę ostudzić emocje, bo docierają do mnie głosy, że niektórzy z nas uważają, iż to będą bardzo duże kwoty. Według bardzo pobieżnych szacunków, niedokładnych mogę przekazać, że przy dzisiejszym zatrudnieniu byłoby to około 3000,00 zł na pracownika, ale jak wspomniałem, to tylko poglądowa wysokość.

 

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego stara się (pismo do ministerstwa) aby była zgoda zaszczepienia naszych pracowników (grupa E) w trakcie szczepienia grupy 1 (seniorzy, nauczyciele).

W związku z powyższym, póki co na wszelki wypadek, bo nie ma jeszcze odpowiedzi z ministerstwa, zrobiono rozeznanie ilu pracowników z grupy E zechce się zaszczepić. Okazuje się, że mamy bardzo świadomą załogę 😊 a właściwie nie okazuje się, bo to było oczywiste 😊 i zgłosiło chęć zaszczepienia ponad 76 % załogi z grupy E. W niektórych działach było to nawet blisko 90 %. Osobiście mnie to cieszy, bo już przed świętami namawiałem do szczepień i wspomniałem, że sam się również zaszczepię ( w swojej kolejce 60+ 😊). No wówczas odpisał mi jeden z kolegów, że fajnie się czyta moją „Pigułkę” dopóki nie zaczynam pisać o szczepieniu ☹. Mieliśmy później dość długą polemikę o szczepieniach. Niestety faktem jest, że w naszym kochanym kraju podzieliliśmy się jako społeczeństwo z wielu powodów, politycznie, światopoglądowo a teraz również w sprawie istnienia lub nieistnienia pandemii oraz potrzeby lub nie, szczepienia. Ja szanuję każdego i uważam, że każdy ma prawo do swojego zdania. Rozumiem, że wielu z nas ma obawy co do sensu szczepienia, czy skuteczności szczepionki, czy bezpieczeństwa szczepienia. Tym bardziej, że niestety w mediach społecznościowych aż wrze, od wielu prawdziwych, ale niestety od bardzo wielu nieprawdziwych informacji. Każdy na szczęście w naszym kraju, może w tej sprawie sam zdecydować za siebie, szczepienie na covid19 jest dobrowolne. Każdy również w naszym kraju ma prawo do swojego zdania i do wyrażania go i ja też i to robię i będę to robił. Uważam, że obecne szczepienie jest niezbędne abyśmy wyszli z tego okropieństwa z jakim borykamy się już prawie od roku. Nie mam żadnych obaw przed tym szczepieniem i będę mimo wszystko, mimo głosów krytycznych namawiał do szczepienia. Oczywiście powinno być to dobrowolne szczepienie, nie chciałbym żeby pracodawcy to wykorzystywali na niekorzyść pracowników niezaszczepionych. Jednocześnie wszyscy czytamy w mediach, że najprawdopodobniej w Europie w wielu państwach mogą być jakieś przywileje dla tych którzy się zaszczepili np. loty samolotowe do innego kraju itp. Czas pokaże jak to będzie a póki co działajmy tak, aby uniknąć zachorowania. Jak czytamy różne informacje w mediach społecznościowych, to zawsze starajmy się weryfikować informacje, sprawdzając je na kilku oficjalnych stronach internetowych. Internet to super narzędzie, jestem szczęśliwy, że żyję w tych czasach i mogę korzystać z internetu, ale jest też niebezpieczny przy nieumiejętnym korzystaniu.

Póki co nie namawiam  do szczepienia, bo dzisiaj jak nie mamy 80 lat, to nawet nie możemy się zapisać, ale w marcu czy w kwietniu znów będę namawiał 😊 😊 narażając się przeciwnikom, ale jakoś mi wybaczą mam nadzieję.

U właściciela ; W farmacji


 

Trwają testy nowego leku na koronawirusa. Według badań ma 99 proc. skuteczności  Onet.pl

Preparat w formie sprayu do nosa, według pierwszych ustaleń, ma aż 99,9 proc. skuteczność. Środek produkuje kanadyjska firma. Zadaniem substancji jest zabijanie wirusa w górnych drogach oddechowych i zapobieganie inkubacji i rozprzestrzenianiu się patogenu do płuc. Preparat SaNOtize opiera się na tlenku azotu, substancji, która jest również produkowana w ludzkim ciele i ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe - pisze agencja AP przypominając, że udowodniono bezpośrednie działanie tlenku azotu na wywołującego COVID-19 wirusa SARS-CoV-2. Badania na uniwersytecie stanowym Utah wykazały skuteczność leku SaNOtize na poziomie 99,9 proc. Z kolei prowadzone na uniwersytecie stanowym Kolorado testy na gryzoniach potwierdziły redukcję o 95 proc. obecności koronawirusa w organizmie w pierwszym dniu po zakażeniu. W Kanadzie i w innych krajach trwają już badania kliniczne substancji. - Należy się cieszyć z każdej próby leczenia koronawirusa. Fakt, że stosunkowy prosty spray do nosa może być skutecznym lekiem, jest dobrą wiadomością, zapewniającą znaczne wzmocnienie naszych środków walki z tą wyniszczającą chorobą - powiedział profesor neurologii i dyrektor instytutu badań chorób układu krążenia na Uniwersytecie Londyńskim dr Pankaj Sharma. Znaczenie tlenku azotu w ludzkim organizmie i jego lecznicze właściwości zostały po raz pierwszy odkryte przez profesora Uniwersytetu Stanforda w USA, Ferida Murada, który m.in. za te badania otrzymał wraz z innymi osobami Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1998 r.; Murad jest członkiem zarządu SaNOtize - przypomina AP. - Tlenek azotu to niezwykle wszechstronna cząsteczka, która reguluje prawie wszystko w naszym organizmie. Dobrze udowodniono, że jego stosowanie jako leku jest bezpieczne, wykazano też jego efektywność w walce z różnymi wirusami, bakteriami i grzybami. (...) wierzę, że technologia SaNOtize jest bezpieczna i może być skuteczna w leczeniu infekcji, w tym COVID-19 - powiedział Murad. Po pomyślnym ukończeniu prób klinicznych producenci leku mają zamiar wystąpić o warunkowe dopuszczenie substancji do użytku, najpierw w Kanadzie, a później w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. - Należy o tym myśleć jako o efektywnej metodzie ochrony górnych dróg oddechowych, podobnej do dezynfekcji rąk, gdy chcemy chronić zewnętrzne części naszego ciała. Kiedy ludzie będą potencjalnie narażeni na zakażenie, użyją sprayu, by oczyścić swoje górne drogi oddechowe i zabić koronawirusa, nim ten spowoduje śmiertelną chorobę - opisał działanie substancji odpowiedzialny za badania kliniczne w całej Europie Rob Wilson.

 

W kraju i na świecie

 



 

DODATEK ZA PRACĘ W PORZE NOCNEJ. ILE WYNOSI W 2021?

https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/dodatek-za-prace-w-porze-nocnej-ile-wynosi-w-2021/?fbclid=IwAR2NhSI1gTURcTNb_Wxdy5D-Y_DJZim3zwkkFITmqQmrl4rarAaaNj2FdM0

Od 1 stycznia wzrasta dodatek za pracę w porze nocnej. To efekt podwyższenia płacy minimalnej, na podstawie której jest on obliczany. Zgodnie zapisami Kodeksu pracy pora nocna to czas pomiędzy godziną 21.00 a 7.00. W ramach tych 10 godzin wskazanych przez ustawodawcę, pracodawca w danym zakładzie pracy określa  początek i koniec 8-godzinnej pory nocnej. Może to być praca np. między 21.00 a 5.00, 22.00 a 6.00 , 23.00 a 7.00 lub inna 8-godzinna zmiana we wskazanym przedziale. To, w jakich godzinach w zakładzie jest praca nocna, powinno być zapisane w regulaminach pracy, bądź w układach zbiorowych i czas jej trwania musi być znany pracownikom.  Za każdą godzinę pracy wypadającą w tej porze, pracownik powinien otrzymać dodatek do wynagrodzenia. Wysokość tego dodatku to 20 proc. stawki godzinowej obliczonej z minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej jest  zmienna w zależności od miesięcznego wymiaru czasu pracy. Od 1 stycznia płaca minimalna wzrośnie o 200 zł i wyniesie 2800 zł brutto. W każdym miesiącu ta kwota będzie dzielona przez wypadającą w nim liczbę godzin roboczych. Ponieważ w styczniu mamy do przepracowania 152 godziny, dodatek za pracę w porze nocnej wyniesie 3,68 zł brutto. W kolejnych miesiącach jego wysokość będzie się wahała od 3,04 zł brutto do 3,5 zł brutto. Dla porównania w 2020 roku były to kwoty wynoszące od 2,83 zł brutto do 3,25 zł brutto. Wszyscy pracownicy zatrudnieni u danego pracodawcy otrzymują dodatek za pracę w porze nocnej w jednakowej wysokości, bez względu na to, na jakich stawkach zostali zatrudnieni. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób obliczony dodatek za pracę w porze nocnej stanowi kodeksowe minimum, które pracownik musi otrzymać. W wielu firmach, w których działają związki zawodowe, dodatek za pracę w porze nocnej jest ustalany na wyższym poziomie. Stosowne regulacje dotyczące wielkości tego dodatku mogą się znaleźć w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania lub w zakładowym układzie zbiorowym pracy.

Co nowego od 1 stycznia 2021 r.

http://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/regiony/item/20106-co-nowego-od-1-stycznia-2021-r

Od 1 stycznia 2021 roku.:

- wzrasta płaca minimalna z obecnych 2600 zł do 2800 zł. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa - z obecnych 17 zł do 18,30 zł brutto.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji umów o dzieło. O zawarciu takiej umowy należy poinformować ZUS, wypełniając wniosek, który można przesłać drogą elektroniczną za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS)

- ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obejmie jednostki sektora finansów publicznych oraz pozostałe podmioty zatrudniające, z tym, że te pierwsze mają mniej czasu na podpisanie umów o zarządzanie i prowadzenie PPK.

- wchodzą w życie dwie ważne ustawy dla zamawiających i wykonawców. Jedna to nowe prawo zamówień publicznych, druga to przepisy je wprowadzające.

Od 1 stycznia 2021 roku w życie wchodzą przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2019, poz.2019) oraz ustawy z dnia 11 września 2019 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2019, poz. 2020). Ustawa prawo zamówień publicznych w art. 109 ust. 1 pkt. 2 lit a) przewiduje możliwość wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia wykonawcy będącego osobą fizyczną skazanego prawomocnie za przestępstwo m.in. przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, o którym mowa w rozdziale XXVIII Kodeksu karnego, lub za odpowiedni czyn zabroniony określony w przepisach prawa obcego. Natomiast art. 95 ustawy przewiduje możliwość zastrzeżenia przez zamawiającego, aby realizacja zamówienia miała miejsce w oparciu o zatrudnienie pracownicze.

- możliwość wysyłania pracowników na urlopy zaległe jednostronnie przez pracodawcę - art. 15gc tarczy (2 marca 2020 r.)

 

 

Miara Mirosław                    Przewodniczący KM NSZZ